АПЕЛ

Зауставимо нестајање Срба
Link title

ПИШЕ: Проф др Радивоје Петровић

Хуманитарна организација Стара Рашка већ скоро 25 година бије битку за опстанак Срба и Српства у колевци српске државности. За све што је постигнуто у ових безмало  четврт века дугујемо захвалност својим верним члановима и широкогрудим донаторима. Без њих не би било могуће постићи импресивне резултате и остварити многе корисне пројекте, али нам реалан живот на терену данас сугерише суморну будућност Срба у Рашкој области.

Упркос чињеници, која је за сваки понос, да смо током више од две деценије деловања прикупили и поделили 1,4 милиона евра од 347 донатора, Срби у свом митском и историјском завичају - нестају. У извесном смислу понавља се њихова судбина коју су доживели на Косову и Метохију. Резултати пописа становништва из 2022. године за шест општина Рашке области показују да се број Срба од 2011. године смањио  за 14.817 становника у апсолутном или 5,79 одсто у релативном износу. Истовремено, укупан број становника у шест општина Рашке области смањио се са 238.785 на 233.091 становника или 2,39 одсто. Тако је удео Срба у укупној националној структури Рашке области 2011. године од 32,48 одсто пао по попису 2022. на 26,69 одсто.

Од шест општина које чине Рашку област, како је посматрамо и третирамо у ХО, Срби су данас већинско становништво само у Новој Вароши и Прибоју, док су током последње деценију изгубили тај примат у Пријепољу. Дакле, ако се хитно нешто не предузме на плану дугорочног елиминисања узрока оваквог стања, демографски и национални трендови у Рашкој области о којима говоримо ће се наставити. Као колевка српске државности Рашка област ће на срамоту савременика - нестати.

Хуманитарна организација Стара Рашка се не предаје и позива све добронамерне и успешне родољубе да се окупимо и наставимо још агресивније и приљежније него до сада. Предстоји нам задатак да у овако тешким условима још једном покажемо и докажемо да смо једна од најуспешнијих хуманитарних организација у Србији и на бившем југословенском простору.

Основа нашег свеукупног ангажовања је пројекат "Повратак младих брачних парова на огњишта предака", који је усвојио Управни одбор ХО, требало би да у дугорочном смислу и континуираним прикупљањем средстава, оживи село, пре свега млађом популацијом, обрне демографске токове од града ка селу и успостави агробизнис као здраву основу развоја села.

Српски домаћински поредак данас у крхким остацима и у Рашкој области чувају - старци и старице. Статистика каже да је у сваком четвртом селу најмлађи житељ старији од 60 година. Према подацима из студије САНУ о пропадању српских села,  у читавој Републици има више од 50.000 празних кућа и још три пута толико које се не користе. Имајући то у виду, апелујемо на све потенцијалне добротворе да помогну, како би се вратили они који су зарад бољег живота напустили своју очевину или дедовину, а истовремено охрабрили оне друге који размишљају да напусте садашња огњишта. Проценат оних који размишљају о одласку или су већ предузели кораке у том правцу сваке године је већи за 7,4 одсто.

На овај начин ХО само стратешки додатно осмишљава своје пројекте и активности, као што су дугогодишња хуманитарна божићна даривања деце, склапање бракова сеоских нежења са девојкама из Албаније, повратак белих стада, набавка воћних садница, помоћ угроженима у поплавама 2014. године, организовање сабора српске омладине из матице и расејања и многе друге. Услов за то је и модернизација рада ХО и савременији и ефикаснији начин прикупљања донација, значајнија сарадња са дијаспором, израда новог савременог сајта писаног на српском и енглеском језику, увођење донаторских кутија, отварање СМС хуманитарног  броја, набавка нове савремене опреме за административно пословање, ангажовање стручних кадрова, приснија сарадња са државним органима и организацијама у остваривању пројеката и реализовање одлуке Управног одбора о омасовљењу Организације повећањем броја чланова и донатора.

Припреме за реализовање набројаних задатака су у току. Да би се обезбедила средства за те намене потребна је подршка свих којима се Хуманитарна организација обрати за помоћ. Средства уплаћена по овом АПЕЛУ имају карактер хуманитарне помоћи и не подлежу опорезивању.

Уплату средстава можете извршити на текући рачун Организације број 145-5477-34, са позивом на број 10443. Ово писмо замењује уговор о донацији. Уплатом помоћи исказујете приврженост „Старој Рашкој“, њеним циљевима и задацима. О Вашој уплати за „Стару Рашку“ јавност ће бити обавештена, навођењем посебно сваке уплате правних и физичких лица. Приликом уплате наведите назив (име) и место уплатиоца.

            Упишите се у списак историјског значаја за „Стару Рашку“.

СЛИЧНИ ЧЛАНЦИ

Будите у току са нашом организацијом и активностима